اصول اخلاقی انتشار مقاله

 

 این نشریه با احترام به قوانین اخلاق در نشریات، تابع قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار(COPE) می باشد و از آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می نماید.

 

راهنمای نویسندگان در مورد سیاست مطالعات کاربردی تندرستی در فیزیولوژی ورزش در مورد موارد اخلاق پژوهش

 

 منشور اخلاق پژوهش

 

سایت COPE

 

cope membership

  

مقالاتی در این نشریه منتشر می شود که مبتنی بر تحقیقات اصیل و کاربردی باشد. محققینی که مقاله ای را برای چاپ ارسال می نمایند متعهد می باشند که این مقاله حاصل کار پژوهشی خود و همکاران آنها است و مقاله را همزمان برای چاپ به نشریه دیگری ارسال ننموده اند و با دریافت پاسخ نشریه نیز متعهد به عدم ارسال مقاله به سایر نشریات می باشند. فرم های تعهد نویسندگان و عدم تعارض منافع از لینک های ذیل قابل دریافت می باشند.  

 فرم تعهد نویسندگان  فرم تعارض منافع 

 

منشور اخلاقی مجله مطالعات کاربردی تندرستی در فیزیولوژی ورزش، که بر مبنای دستورالعمل‌های تدوین‌شده توسط کمیته اخلاق در انتشار پژوهش‌ها(COPE) تنظیم گردیده است، ‌تکالیف و تعهداتی را برای کلیه اشخاص ذینفع و دخیل در فرآیند چاپ و انتشار مجله، اعم از سردبیر مجله، اعضای هیئت تحریریه، مدیرداخلی، ویراستار و ناشر، در نظر گرفته است. این تکالیف برای گروه‌های مختلف اشخاص مذکور به شرح ذیل است:

 

1. تکالیف سردبیر و اعضای هیأت تحریریه

 

به منظور حسن عملکرد مجله و رعایت الزامات اخلاق در پژوهش، هیئت تحریریه مجله مطالعات کاربردی تندرستی در فیزیولوژی ورزش (شامل سردبیر و اعضای هیأت تحریریه) تکالیفی به این شرح بر عهده دارند:

 

1-1. قانون‌مندی در تصمیم‌گیری برای انتشار مقالات:

 

هیئت تحریریه در مورد اینکه کدام مقالات قابل چاپ در این مجله هستند، تصمیم‌گیری می‌کند. هیئت تحریریه، در اتخاذ این تصمیم از سیاست‌های کلان مجله و نیز الزامات قانونی که بر اساس آیین‌نامه‌های مرتبط وزارت علوم تعیین شده است یا در آینده تعیین خواهد شد، تبعیت می‌کند.

 

1-2. بی‌طرفی:

هیئت تحریریه مجله، هیچ مقاله‌ای را بدون آنکه داوری تخصصی، به شرح مذکور در بندهای آتی، در مورد آن انجام شده باشد،‌ جهت انتشار در مجله مورد تأیید قرار نخواهد داد. هیئت تحریریه مجله هیچ‌گونه پیش‌داوری و اعمال‌نظر شخصی، سلیقه‌ای، جناحی و ... در زمینه پذیرش یا رد مقالات اعمال نمی‌کند و تمامی تصمیمات آن مبتنی بر ملاحظات علمی و تخصصی است.

 

1-3. بررسی موارد مشکوک:

 اگر هر یک از مقالات مندرج در نشریه، از حیث شیوه انجام پژوهش، یافته‌ها و اعتبار مورد تشکیک قرار گیرند، دفتر مجله ابتدا با نویسندگان تماس گرفته و از آنها درخواست می‌کند که به موارد مطروحه پاسخ دقیقی بدهند. اگر ایراد موجود به نحوی باشد که باعث سوء عملکرد دستگاه قضایی یا به خطر افتادن منافع و مصالح عمومی می‌گردد، ضمن اینکه تحقیقات در جریان است، موضوع در اسرع وقت به اطلاع خوانندگان مجله می‌رسد. پس از پایان بررسی‌ها، هیئت تحریریه مجله نتایج بررسی‌های خود را در نشریه منتشر می‌کند و در صورت لزوم، اصلاحیه‌ای در خصوص مطالب قبلی صادر می‌کند.

 

نشریه مطالعات کاربردی تندرستی در فیزیولوژی ورزش، تمامی ادعاهای مربوط به نقض حقوق مؤلفان، عدم رعایت اخلاق پژوهش، سرقت علمی و سایر ملاحظات مربوطه را بررسی کرده و خود را متعهد به رعایت تمامی الزامات در این زمینه می‌داند.

 

 

 

2. تکالیف داوران

 

داوری در نشریه مطالعات کاربردی تندرستی در فیزیولوژی ورزش به صورت بی‌نام صورت می‌گیرد. هیچ گونه اطلاعاتی که به شناسایی داوران منجر شود، در هیچ یک از مراحل، حتی پس از انتشار مقاله، در اختیار نویسندگان قرار نخواهد گرفت.

 

2-1. سرعت عمل:

 

به منظور حفظ حقوق نویسندگان، داوران مجله متعهد می‌شوند که موارد ارجاعی را در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ دهند و چنانچه این امکان برای ایشان مهیا نیست، مجله را در جریان خواهند گذاشت تا نسبت به تعیین داور دیگر اقدام شود.

 

2-2. محرمانگی:

 

داوران مجله، مقالاتی را که برای ارزیابی در اختیار آنها قرار می‌گیرد، محرمانه تلقی کرده و در مورد محتوای آنها هیچ گونه اطلاعاتی در اختیار دیگران قرار نخواهند داد.

 

2-3. بی‌طرفی:

 

داوری‌ها می‌بایست به نحو بی‌طرفانه صورت گیرد. برای تأمین این هدف، نظرات داوران می‌بایست مستظهر به استدلال‌های ایشان باشد.

 

2-4. دقت در ذکر منابع:

 

داوران دقت نظر کافی به عمل خواهند آورد تا هر گونه مطلبی که در مقاله درج شده و از منبعی دیگر اقتباس یا نقل شده است، با رعایت دقیق ضوابط ارجاع، مشخص گردد و منبع مورد استفاده در مقاله درج گردد.

 

 

 

3. تکالیف نویسندگان

 

شیوه عملکرد نویسندگان مقالات، به عنوان تأمین‌کنندگان اصلی محتوای مجله،‌ اهمیت فراوانی برای مجله مطالعات کاربردی تندرستی در فیزیولوژی ورزش دارد.

 

3-1. اصالت مطالب:

 

نویسندگان تضمین می‌کنند که مطالب ارسالی آنها برای مجله از اصالت برخوردار است و قبلاً به هیچ زبانی، در هیچ نشریه‌ای، اعم از داخلی و خارجی، منتشر نشده است.

 

3-2. اصالت نویسندگان:

 

ثبت‌کننده مقاله در مجله متعهد می‌شود که تنها نام کسانی را در مقاله به عنوان نویسنده درج کند که مشارکت قابل‌توجهی در نگارش مقاله داشته ‌است. نام تمامی کسانی که در نگارش مقاله چنین نقشی داشته‌اند، می‌بایست در مقاله به عنوان نویسنده درج شود.

 

3-3. رعایت ضوابط ارجاع:

 

هرگونه استفاده از منابع دیگر، دقیقاً و با ذکر مشخصات کامل منبع مورد استفاده، در مقاله مشخص می‌شود. در مواردی که از مطالب دارای کپی‌رایت استفاده می‌شود (مانند جداول، عکس‌ها و یا نقل‌قول‌های گسترده) نویسندگان متعهد هستند که قبلاً رضایت مکتوب و صریح صاحب حق را اخذ کنند و در مقاله خود نیز آن را تصدیق نمایند.

 

3-4. همزمانی:

 

نویسندگان تعهد می‌نمایند که مقالات ارسالی به مجله را تا پیش از تعیین تکلیف نهایی آنها، برای مجله دیگری ارسال ننمایند. ارائه مقاله به بیش از یک نشریه به طور همزمان تخلف محسوب می‌شود و مجله مطالعات کاربردی تندرستی در فیزیولوژی ورزش در صورت اطلاع از این امر در هر یک از مراحل بررسی مقالات،‌ ادامه روند بررسی را متوقف خواهد کرد.

 

3-4. تضاد منافع:

 

چنانچه نویسندگان در انجام پژوهش خود از منابع مالی مؤسسه یا دستگاه خاصی استفاده کرده‌اند، لازم است که آن را در مقاله خود مورد تصریح قرار دهند.

 

4-.4 اخد کد اخلاق:

 

در صورتیکه جهت انجام پژوهش روی آزمودنی ها چه انسانی چه حیوانی مداخله ای صورت گرفته که احتمال بروز کوچکترین عارضه یا ناراحتی برای آزمودنی وجود داشته، دریافت کد اخلاق از یک مرکز معتبر الزامی است.

 

در ضمن مقالات ارائه شده توسط نویسندگان، باید اصیل بوده و هر گونه استفاده از پژوهش های دیگر با ذکر منبع در مقاله آورده شود.

 پژوهش باید با دقت و عینی انجام گرفته و داده ها به صورت صحیح گزارش شده باشد.

مسوولیت محتوای علمی مقاله، با نویسنده یا نویسندگان آن است.

 مقالات منتشر شده نباید قبلاً در هیچ نشریۀ داخلی و یا خارجی چاپ شده باشد. در صورت مشاهده این موضوع مقاله از فرآیند داوری این نشریه حذف خواهد شد و ضمن انعکاس عدم تعهد نویسنده به سایر نشریات علمی کشور، ماین مجله مقالات دیگر آن نویسنده را مورد بررسی قرار نخواهد داد.

 استفاده ازمندرجات نشریه با ذکر کامل مآخذ آزاد است.